SPRZĄTANIE ŚWIATA 2020 „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”

W tym roku społeczność szkolna  przystąpiła  po raz  kolejny do 27 edycja akcji Sprzątanie świata- Polska.  Fundacja Nasza Ziemia zaprosiła nas  do działań  pod hasłem: „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”. Uczniowie SP w Brojcach nieco inaczej w tym roku uczestniczyli w tej akcji. Ze względu na pandemie nie było czynnego wyjścia w teren by sprzątać najbliższą okolice.

Skupiliśmy natomiast uwagę na plastikowych odpadach, które nie maja szansy na biodegradacje.

W wybranych klasach, pod nadzorem nauczycielki  Katarzyny Wiśniewskiej i Joanny Grabowskiej odbyły się zajęcia edukacyjne na których uczniowie znaleźli odpowiedz na poniższe pytania

Jak dużo plastiku jest w środowisku?

Skąd pochodzą te śmieci?

Jak odczytywać oznaczenia na opakowaniu z tworzywa sztucznego ?

Co  oznacza  trójkąt z cyfrą i literowym skrótem na opakowaniu z tworzywa?

plastik jest bezpieczny dla zdrowia i który najlepiej nadaje się do recyklingu?

Co powstaje z przetworzonego plastiku?

Jak segregować plastik?

Co stanowi alternatywę dla plastiku?

Ponadto uczniowie zapoznali się z 6 zasadami stylu życia zero waste .

Na okoliczność szkolnej akcji Sprzątanie świata powstała gazetka ścienna wykonana przez uczniów klasy III oraz prace plastyczno- techniczne promujące recykling tworzyw sztucznych i proekologiczne postawy. Odbyły się również ekranizacje filmu edukacyjnego „ Drugie życie butelki PETulki”, ”Recyklersi- Sprzątanie świata”, „ Jak zrezygnować z plastiku”. Całość wydarzenia uświetniła piosenka ekologiczna wykonana przez uczniów klasy III „ Pokochajmy drzewa”

Akcja miała przede wszystkim wymiar edukacyjny, była to doskonała okazja do promocji działań proekologicznych i kształtowania proekologicznych postaw. Celem jej była zmiana nawyków w kierunku ograniczania ilości odpadów, a szczególnie plastiku.

Katarzyna Wiśniewska