Woda – źródłem życia!

Woda to najcenniejsza substancja na Ziemi! Zajmuje nie tylko trzy czwarte powierzchni naszej planety, ale także z niej w dużej mierze składa się nasze ciało. Bez niej niemożliwe byłoby powstanie oraz rozwój życia na naszej planecie.

Z czym kojarzy się woda? Do czego używamy ją na co dzień?

• jest podstawą płynów ustrojowych,
  • reguluje temperaturę
  • uczestniczy w przebiegu wielu procesów przemiany materii,
  • utrzymuje odpowiednie wymiary i kształty komórek,
  •  stanowi środek transportu wewnątrzustrojowego oraz środowisko niezbędne do usuwania końcowych produktów metabolizmu i metabolitów szkodliwych.

Nieprzypadkowo mówi się, że woda jest źródłem życia. O ile bez jedzenia można przeżyć około miesiąca, bez wody człowiek nie wytrzyma dłużej niż kilka dni. Dlatego szokujący wydaje się fakt, że 1,1 mld ludzi, a więc co szósty mieszkaniec Ziemi, nie ma dostępu do czystej wody. Z tego powodu co minutę umiera sześcioro dzieci. Niedożywienie jest zresztą też wynikiem deficytu wody słodkiej.

A CO TY MOŻESZ ZROBIĆ, ABY OSZCZĘDZAĆ WODĘ:

Ø regularnie naprawiaj cieknące krany, uszczelki.

Ø myjąc zęby, nalewaj wody do kubka.

Ø używaj wodo-oszczędnej spłuczki.

• Ø zbieraj “deszczówkę” do podlewania roślin.
  • Ø używaj ekologicznych środków czyszczących (płynów, proszków).
  • Ø bierz prysznic zamiast kąpieli.
  • Ø pierz jedynie brudne ubrania, ustawiając program na “ekonomiczny”

Podczas prelekcji, którą przeprowadzili pracownicy Pani Agata Świerczyńska oraz Pani Anna Zielińska Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarząd Zlewni z Gryfic dla uczniów klas I-III w dniu 19 maja 2022r., dzieci dowiedziały się, że nie w każdym miejscu na Ziemi woda tak po prostu leci z kranu. Poznały też różne zawody związane z wodą, a także jak ta substancja przyczynia się do produkcji energii. To wszystko zmierza do wniosku, że wodę powinniśmy szanować i używać jej rozsądnie. Może to zrobić każdy z nas we własnym zakresie i zgodnie ze swoimi możliwościami. Obecna sytuacja klimatyczna powoduje, że powinniśmy bardziej zainteresować się sprawami związanymi z ochroną środowiska. W trosce o nasze dzieci i wnuki, które prawdopodobnie będą żyły w trudniejszych warunkach klimatycznych niż my, powinniśmy zainteresować ich tymi tematami.

Nasi uczniowie zostali obdarowani upominkami przez Panie prowadzące prelekcję. Dziękujemy!

Joanna Zarzycka