PRÓBA NA KRZYŻ HARCERSKI

Każdy, niezależnie od momentu wstąpienia do organizacji, zaczyna swą przygodę harcerską od próby harcerki/ harcerza. Jej zakończenie wiąże się z dopuszczeniem do Przyrzeczenia Harcerskiego i pozwala na otwarcie próby na stopień harcerski właściwy dla wieku harcerki/ harcerza.

Na próbę składają się dwa elementy:
1. Sprawdzenie, na czym w praktyce polega harcerskie działanie(uczestniczenie w zbiórkach, praca w zespole przy okazji projektu),
2. Poznanie, zrozumienie i zaakceptowanie wartości, zawartych w Prawie i Przyrzeczeniu, przedstawianych przez harcerskie symbole.

Wymagania próby
1. Znam i rozumiem treść Przyrzeczenia Harcerskiego.
2. Znam i rozumiem Prawo Harcerskie.
3. Znam i rozumiem symbolikę krzyża harcerskiego, lilijki i koniczynki skautowej/ lilijki skautowej. Wiem skąd pochodzi harcerskie pozdrowienie „Czuwaj”.
4. Znam hymn harcerski i umiem go zaśpiewać.
5. Skompletuję swój mundur harcerski.
6. Systematycznie uczestniczę w zbiórkach zastępu i drużyny.
7. Potrafię rozpalić ognisko.                                                                                                                            8. Znam nazwę drużyny, imię i nazwisko zastępowego i drużynowego i wiem, jak się z nimi skontaktować.

Na dzisiejszej zbiórce 15 harcerzy naszej drużyny rozpoczęło próbę na krzyż harcerski.

Jak widać na zdjęciach harcerze pilnie pracowali nad PRAWEM HARCERSKIM.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom wprowadzicie do drużyny nowe pomysły.  W końcu przyrzeczenie harcerskie składa się tylko jeden raz. Mimo iż mijają dni, miesiące i lata, wypowiedzianych słów: „Mam szczerą wolę…” nie da się zapomnieć.

Czuwaj! dh Joanna Zarzycka