ELIMINACJE GMINNE KONKURSU OTWP „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

10 kwietnia 2018r odbyły się gminne eliminacje  do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej  ” Młodzież zapobiega pożarom”. Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”  (OTWP) ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą, poznawania tradycji, historii i organizacji ochrony przeciwpożarowej.
Zakres tematyczny Turnieju:
1. Historia i tradycje straży pożarnych.
2. Umiejętności i przepisy z zakresu ochrony ludności, ekologii i ratownictwa.
3. Organizacja i zadania ochrony przeciwpożarowej.
4. Organizacja i zadania OSP oraz ich Związku.
5. Przyczyny oraz okoliczności powstawania i rozprzestrzeniania się pożarów.
6. Organizowanie i prowadzenie akcji ratowniczej w czasie walki z pożarem
7. Sprzęt ratowniczo-gaśniczy.
8. Instalacje i urządzenia przeciwpożarowe.
9. przeciwpożarowe:
– budynków,
– lasów,
– zbiorów, transportu i składowania palnych płodów rolnych,
– substancji niebezpiecznych.
11. Zasady ewakuacji ludzi i mienia z pomieszczeń na wypadek pożaru.
12. Zasady udzielania pierwszej pomocy medycznej.

Do konkursu przystąpiło 32 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Brojcach z Filia Dargosławiu.   Uczniowie rozwiązywali test składający się z 30 pytań zamkniętych.
Wyniki eliminacji gminnych, kategoria szkoła podstawowa:
I miejsce Oliwia Polowczyk
II miejsce  Danuta Czarniak
III miejsce  Zuzanna Przybylska

IV miejsce Konrad Pochwała

V miejsce Tomasz Jarczak

I tym samym powyższe osoby zakwalifikowały się do eliminacji powiatowych, które odbędą się 21 kwietnia w Szkole Podstawowej w Brojcach.
Podczas eliminacji gminnych byli obecni Wójt Gminy Brojce Stanisław, przedstawiciel KPPSP w Gryficach kpt. Artur Rogiński, wiceprezes Zarządu Powiatowego Zarządu Gminmego ZOSP RP w Gryfcach dh. Jan Lenard, członkowie Zarządu Gminnego ZOSP RP dh. Małgorzata Pszczoła, dh. Stanisław Hypta, dh. Kamil Przywara.

Joanna Zarzycka