Narodowe czytanie

...Jestem przekonany, że ten wyjątkowy utwór, którego inscenizacje trwale zapisały się w historii polskiego teatru, my także przeczytamy na wiele różnych i oryginalnych sposobów, które są stałym walorem Narodowego Czytania i poprzez które tę akcję współtworzą Polacy w różnym wieku w tak licznych miejscach w Polsce i na całym świecie.

Z wyrazami szacunku i sympatii

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

5 września 2020 roku Prezydent Andrzej Duda z Małżonką już po raz dziewiąty w ramach akcji Narodowe Czytanie rozpoczęli czytanie utworów, które należą do kanonu naszej literatury. W tym roku jest to Balladyna Juliusza Słowackiego.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą było Wesele Stanisława Wyspiańskiego, w 2018 Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, a w 2019 roku nowele Bolesława Prusa.

8 września 2020 roku w Szkole Podstawowej w Brojcach po raz kolejny włączyliśmy się do akcji, mając przede wszystkim ważny i doniosły cel, o którym pisał Prezydent w swoim liście do wszystkich Polaków: Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy.

Uczniowie od IV do VIII klasy mogli sprawdzić swoje umiejętności czytelnicze i współtworzyć naszą wielką i ważną akcję, entuzjazmu wśród uczniów nie zabrakło, a oceny stały się niemałą satysfakcją za odczytanie dramatu z podziałem na role.

Balladyna Juliusza Słowackiego jest obowiązkową lekturą szkolną, która sprawia, że podczas czytania oddajemy się pewnym przemyśleniom i refleksjom, zgłębiamy ludzkie wady i ułomności, opowiadamy się po stronie dobra i porozumienia, aby na koniec odnieść satysfakcję, że dobro zawsze zwycięża nad przewrotnym złem...

Drodzy Uczniowie... Dziękujemy za wspólne przeżycia podczas czytania Balladyny Juliusza Słowackiego...W sposób wzorcowy i odpowiedzialny podróżowaliście szlakiem przygód, malowaliście słowem obrazy tragedii, a odpowiednia barwa Waszego głosu podkreślała wrażliwość i umiejętność właściwego odbioru dzieła Juliusza Słowackiego.

Dziękujemy...

Agnieszka Fudała, Iwona Prus