"Gromem bądźmy pierw niźli grzmotem,

Oto tętnią i rżą konie stepowe,

Górą czyny!... a słowa ? a myśli ? ... potem !...

Wróg pokalał już i Ojców mowę" -

Energumen tak krzyczał do Lirnika

I uderzał w tarcz, aż się wygięła.

Lirnik na to:

"Nie miecz, nie tarcz - bronią języka,

Lecz - arcydzieła"

Cyprian Kamil Norwid

Za nami już 10 Narodowe Czytanie, ogólnopolska akcja społeczna, którą zapoczątkowano w 2012 roku, w celu propagowania i upamiętniania literatury narodowej.  W tym roku, tekstem odczytywanym przez małych, dużych, znanych i mniej znanych Polaków, była komedia satyryczna kontrowersyjnej wówczas pisarki Marii z Korwin – Piotrowskich, występującej pod pseudonimem Gabriela Zapolska. Doceniając walory rodzimej literatury, również w naszej szkole podtrzymaliśmy tę tradycję i w ubiegłym tygodniu przyłączyliśmy się do  akcji. Uczniowie klas starszych, pod kierunkiem nauczycielek języka polskiego oraz Pani Iwony Prus, mieli okazję nie tylko przeczytać i wysłuchać fragmentów dramatu Pani Zapolskiej, ale także zapoznać się z sylwetką niezwykle barwnej i odważnej pisarki.

Dorota Kossowska