XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Tegoroczna kampania społeczna  „Cała Polska czyta dzieciom” odbywa się pod hasłem „Klimat dla polskich autorów”, co oznacza, że w tym roku przedstawiamy twórczość rodzimych pisarzy.
Natomiast
XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, który odbywa się w dniach 28 maja – 4 czerwca 2022 ma hasło:
                                       „Polscy autorzy dla klimatu”.
Chodzi o  pokazanie, co polscy autorzy piszą i jak nas mobilizują do walki z globalnym ociepleniem i niszczeniem naturalnego środowiska.

W Tygodniu Czytania pragniemy zaprezentować dzieciom i młodzieży polską literaturę ostatnich lat, która opisuje fascynujący świat otaczającej nas i niestety zagrożonej naszymi działaniami przyrody, a także nakłonić młodych czytelników do refleksji ekologicznej oraz działań na rzecz ochrony klimatu i planety.

Nasza szkoła uczestniczy co roku w Tygodniu Czytania organizowanym przez Fundację CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. Jest to więc nasza 21. akcja!

Jak co roku rozpoczęliśmy Tydzień Czytania wierszem „Lokomotywa” Juliana Tuwima. W tym roku czytali: Kamil Przywara - wiceprezes OSP w Brojcach, pani Iwona Prus – bibliotekarka szkolna i uczeń klasy V Michał Zakrzewski  członek Młodzieżowej Drużyny Pożarowej przy OSP w Brojcach.

Spotkanie uświetnili uczniowie klasy 3 wykonując hymn kampanii i zachęcając do wspólnego śpiewania refrenu:

„Cała Polska czyta dzieciom
Z wieczora i z rana,
Cała Polska czyta dzieciom,
Bo Polska to Mama.
Przędzie się z uczuć i liter
Wyobraźni nitka płocha.
Cała Polska czyta dzieciom
Bo Polska je kocha.”

Drugiego dnia czytania uczniowie klas I – III mieli niespodziankę. Wysłuchali wiersza „Lokomotywa” w wersji ukraińskiej i angielskiej. Grupę dzieci z Ukrainy przygotowała pani Ludmiła Hripichuk, wersję angielską przygotowali uczniowie z klasy VIII a -Wiktoria i Bartosz  pod kierunkiem pani Bogusławy Wiśniewskiej.
W kolejnych dniach przedszkolaki i uczniowie będą słuchali fragmentów książek o przyrodzie, ekologii i wykonywać do nich plakaty. Grupy przedszkolne i klasa I będą słuchały fragmentów książki Katarzyny Biegańskiej „W Robaczkowie” , uczniowie klas II i III fragmenty książki Justyny Bednarek – Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli”. Uczniowie klas starszych swoje prace plastyczne wykonają na podstawie książek wybranych i przygotowanych w bibliotece szkolnej. Wszystkie plakaty zostaną wyeksponowane w bibliotece szkolnej.

Polecamy w tym tygodniu śledzenie strony Fundacji na fb, gdzie będziemy mogli usłyszeć pisarzy czytających fragmenty swoich książek.

Małgorzata Kozłowska