Narodowe Czytanie 2022

„Literatura każdego narodu jest jego moralnym bytem, bezpieczna w swych granicach,

żadnemu zniszczeniu niepodległa.“

Kazimierz Brodziński

7 września 2022 r. obchodziliśmy w naszej szkole uroczystość Narodowego Czytania będącego akcją społeczną propagującą znajomość literatury narodowej. Akcja ta organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.  Czytanymi dotąd utworami były: dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogia” Henryka Sienkiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, Nowele polskie – zbiór 8 utworów Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Natomiast jedenastą lekturą akcji, tegoroczną, zostały „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, jednego z twórców polskiego romantyzmu, poety – wieszcza, uznawanego za duchowego przywódcę narodu.

„Ballady i romanse” wydano w 1822 roku w Wilnie, wchodziły w skład pierwszego tomu „Poezji”. Cykl tych wierszy zapoczątkował nowy nurt w ówczesnej literaturze polskiej, romantyzm. Utwory, które wyszły spod pióra poety, kreowały świat niezmierzonej duchowości i uczuciowości osadzonej w tajemniczej przyrodzie i ludowej moralności.

W związku z powyższą akcją, uczniowie klasy siódmej i klas ósmych Szkoły Podstawowej w Brojcach, pod opieką polonistek i nauczyciela biblioteki, zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom, nauczycielom oraz dyrekcji odczyt fragmentów  „Świtezianki” i „Romantyczności”.

Dorota Kossowska