Narodowe Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Brojcach

Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych  - Listopadowym w 1830 roku i Styczniowym w 1863 roku,  zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu  wywalczyli wolność. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. Od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane. Po upadku rządów komunistycznych nabrało szczególnego znaczenia.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Brojcach obchodzili Narodowe Święto Niepodległości 10 listopada 2016 roku. Tego dnia mogliśmy usłyszeć prawdę o tym, jakie były drogi Polaków do wolności, przypomnieć informacje z historii, która nas uczy, że nasz kraj nie zawsze był wolny i niepodległy.

Polacy nigdy nie chcieli się pogodzić z utratą niepodległości, wielokrotnie podejmowali wysiłki, by odzyskać upragnioną wolność. Ogromne nadzieje wiązali z osobą Napoleona, służąc mu w powołanych w 1797 roku Legionach Polskich. Z miłości do ojczyzny, tęsknoty i wiary w jej wskrzeszenie powstała pieśń ,,Jeszcze Polska nie zginęła”, która w 1927r. została ogłoszona oficjalnym hymnem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziś często nie zdajemy sobie sprawy, jak ogromne i trudne problemy stały przed Polakami u progu wolności. Jak wiele potrzeba było do ich rozwiązania: pracy, inicjatywy, codziennego trudu, pieniędzy, myśli politycznej, ekonomicznej i technicznej. Celem uroczystości było zapoznanie uczniów z faktami historii Polski, oddanie nastroju tamtych czasów, kształtowanie postaw patriotycznych, właściwych zachowań podczas uroczystości.

Apel w klasach 0 – VI przygotowali: p. Magdalena Kulesza, p. Bożena Marek, p. Maria Suda p. Halina Goszczyńska i p. Michał Zinowik

Justyna Wośko – Kawka