25 listopada ŚWIATOWY DZIEŃ MISIA

Czy to jutro,
czy to dzi
ś
wszystkim jest potrzebny miś.

ŚWIATOWY DZIEŃ MISIA

Historia pluszowego misia rozpoczęła się w roku 1902, ponad 100 lat temu w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wtedy to pan Theodore Roosevelt, który pełnił funkcję prezydenta wybrał się ze swoimi przyjaciółmi na polowanie. Myśliwi w trakcie polowania ustrzelili niedźwiedzicę . Okazało się , że w gawrze pozostał jej  mały synek niedźwiadek, którego myśliwi także chcieli zabić. Sprzeciwił się temu pan prezydent i w ten sposób uratował życie małego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był pan Clifford Berryman, dziennikarz waszyngtońskiej gazety. Uwiecznił on tę historię na rysunku i razem z artykułem umieścił w swojej gazecie. Czytelnikiem gazety okazał się Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Po przeczytaniu historii o uratowanym małym niedźwiadku wpadł na pomysł wykonania kilku zabawek przedstawiających misia. Był ciekawy czy taka zabawka spodoba się dzieciom. Jak się okazało pluszowe misie pana Michtona stały się wielkim przebojem i świetnie się sprzedawały. Producent zwrócił się z prośbą do pana prezydenta o pozwolenie nadania pluszowym misiom jego imienia - Teddy. Pod takim imieniem znają go dzieci do dziś na całym świecie.

I od ponad stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.

W naszej szkole również, od kilkunastu lat w ramach kampanii Cała Polska czyta dzieciomobchodzimy święto tej najmilszej zabawki, najlepszego przyjaciela dzieci i niezastąpionej przytulanki przy zasypianiu – Pluszowego Misia.

W tym dniu wszystkie dzieci z klas 0 – III przychodzą do szkoły ze swoimi maskotkami. W klasach wykonują gazetki o misiach, kolorują sylwetki różnych bajkowych misiów, słuchają książek o misiach i niedźwiadkach.

25 listopada na 3. i 4. lekcji klasy 0 - I udadzą się ze swoimi wychowawczyniami: p. H. Goszczyńską, p. I. Pruchnicką, p. M. Kozłowską oraz z p. I. Prus  na salę wiejską w Brojcach (oczywiście ze swoimi maskotkami) – tam będą się bawić, pląsać, rysować, malować, śpiewać piosenki o misiach.

W tym samym czasie klasy drugie i trzecie będą miały zorganizowane przez p. M. Kuleszę i p. B. Marek zabawy sprawnościowe na sali gimnastycznej.

Do czytania zachęcamy również klasy starsze oraz rodziców.

M. Kozłowska