Wycieczka klasy VI

W dniach 23-25V 2017 roku uczniowie klasy VI pod opieką Pani Katarzyny Wiśniewskiej i Pani Aliny Zabrockiej uczestniczyli w trzydniowej wycieczce  do Torunia i Bydgoszczy. Trasa zwiedzania Torunia pod kierunkiem przewodnika obejmowała  cały obszar wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa  UNESCO, a więc prowadziła przez cały toruński Średniowieczny Zespół Miejski, składający się z trzech historycznych jednostek urbanistycznych: Starego Miasta (zał. 1233 r.), Nowego Miasta (zał. 1264 r.) i terenu zamku krzyżackiego (poł. XIII w.).Ponadto uczniowie uczestniczyli w warsztatach – pod okiem Mistrza Piernikarskiego poznali wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowywali ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Bardzo cieszyły uczniów te warsztaty, a upieczone własnoręcznie pierniki przeznaczyli na prezent dla swoich mam z okazji zbliżającego się Dnia Matki

Bydgoszcz to może mało zwiedzane miasto przez uczniów , jednaki nas zauroczyło Zwiedzanie Starego Miasta w Bydgoszczy. Wycieczkę po Bydgoszczy pod kierunkiem przewodnika rozpoczęliśmy  na Starym Rynku przed Pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej . Ciekawostką jest to, ze Przez Stary Rynek przebiega 18 południk długości geograficznej wschodniej, który łączy Bydgoszcz m.in. ze Sztokholmem i Kapsztadem. Zwiedziliśmy również katedrę, Jaz Farny , budynek Małej Elektrowni Wodnej, stojący przy jazie, to dawna kaszarnia. ulicę Mostowa, makietę Bydgoszczy z dawnych wieków ,ratusz i kościół Jezuitów na Starym Rynku, mały romański kościółek św. Idziego, bramy miejskie oraz zamek bydgoski , który został zniszczony podczas Potopu Szwedzkiego. Zainteresowaniem uczniów cieszyła sie rzeźba unosząca się nad nurtem Brdy to "Przechodzący przez rzekę" linoskoczek zgrabnie balansujący na linie, który upamiętnia wejście Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. Jednak uwieńczeniem wycieczki po Bydgoszczy było zwiedzanie  Muzeum Mydła i  Brudu w Bydgoszczy- Muzeum Mydła i Historii Brudu to miejsce niezwykłe, tak jak jego nazwa! Uczniowie usłyszeli historie poprzez ciekawostki , podszkolili się  w praniu na tarze, przenieśli w  czasie do średniowiecznej łaźni albo zważyć mydło w Kolonialce u Dziadziusia Ażurowego. Do tego w ramach warsztatów mydlanych każdy stał się artystą - zaprojektował i wykonał swoje własne mydło, które oczywiście zabrał ze sobą na pamiątkę tych magicznych chwil spędzonych w naszym Muzeum! Oczywiście był to kolejny prezent dla Mamy z okazji jej święta. Bardzo mile wspominamy wycieczkę i zachęcamy do zwiedzania tych wspaniałych miast.

Katarzyna Wiśniewska