"Jak nie czytam, jak czytam" - ogólnopolska akcja czytania w naszej szkole

W czwartek 1 czerwca, o 10.00 uczniowie klas I – III naszej szkoły przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji masowego czytania "Jak nie czytam, jak czytam". W tym samym czasie uczniowie z całej Polski zebrali się w swoich szkołach lub poza nimi, aby wspólnie czytać swoje ulubione książki. Przy organizacyjnej pomocy bibliotek stworzyli niespotykaną dotąd ogólnopolską akcję, ustanawiając rekord czytania w jednym momencie.

Głównymi celami akcji jest zwrócenie uwagi na diagnozowany przez coroczne badania Biblioteki Narodowej systematyczny spadek czytelnictwa wśród dorosłych Polaków (powyżej 15. roku życia), i wykorzystanie masowej akcji do pokazania większej aktywności czytelniczej dzieci i młodzieży. Promocja czytania i książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, wspieranie dzieci i młodzieży aktywnych czytelniczo, podkreślenie konieczności tworzenia przez środowiska szkolne, władze lokalne i struktury państwa warunków do skutecznej edukacji czytelniczej w szkołach i ułatwiania dzieciom oraz młodzieży dostępu do atrakcyjnej dla nich literatury.

Akcję w naszej przeprowadziła bibliotekarka, pani Iwona Prus przy współpracy z wychowawczyniami klas młodszych. Na początku przeczytała dwa utwory Jana Brzechwy „Kaczkę Dziwaczkę” i „Na wyspach Bergamutach”. Dzieci włączyły się w czytanie, kończąc wersy, doskonale znanych im wierszy. Następnie przez kilka minut czytały fragmenty swoich ulubionych książek. Kilkoro uczniów przeczytało zgromadzonym dzieciom wybrane fragmenty swoich książek. Później w klasach na dużych kartkach uczniowie pisali tytuły czytanych przez siebie książek. Ozdobione rysunkami prace zostały wyeksponowane w szkolnej bibliotece.

Małgorzata Kozłowska