Szkoła Podstawowa w Brojcach

Szkoła Podstawowa w Brojcach

72-304 Brojce ul. Długa 19

 

tel. 91 386 11 16

 

email: sp.brojce@brojce.net.pl

 

ePUAP: /SPBrojce/SkrytkaESP

 

https://www.facebook.com/SU-Brojce-106630704405580

 

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1093003
  • Do końca roku: 225 dni
  • Do wakacji: 32 dni

Projekt „Bezpieczna plus” w Szkole Podstawowej w Brojcach

 

 

Szczegóły

Bezpieczna+ to rządowy program wspomagania, w latach 2015-2018, organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach. Działanie służy podnoszeniu bezpieczeństwa w szkołach poprzez kształtowanie otwartości i budowanie pozytywnego klimatu szkoły.

W roku szkolnym 2017/2018 Szkoła Podstawowa w Brojcach realizowała program „Bezpieczna Plus”. Realizacja programu trwała 01 września do grudnia 2017 roku. Program ukierunkowany był na podniesienie pozimu bezpieczeństwa uczniów miedzy innymi poprzez elminację ziałań antydskryminacyjnych, w tym służących przeciwdziałaniu agresji rówieśniczej powodowanej stereotypami i uprzedzeniami, kształtowania otwartości na problem dyskryminacji o różnym podłożu wśród uczniów.

 Do działań wychowawczych i edukacyjnych wdrażani byli rodzice, uczniowie, nauczyciele, lokalne środowisko oraz instytucje zajmujące się zagadnieniami bezpieczeństwa.

W ramach realizacji Programu zostały przeprowadzone działania zgrupowane w zadaniach:

Zadanie 1 -  Jestem bezpieczny, tolerancyjny

W ramach realizacji powyższego zadania zrealizowano:

1. Szkolenie rady pedagogicznej przeprowadzone przez terapeutę pt. Mediacja – sztuka rozwiązywania konfliktów” z wykorzystaniem prezentacji.

2. Wychowawcy przeprowadzili w swoich klasach zajęcia, treningi mediacji i negocjacji z wykorzystaniem umiejętności nabytych w czasie szkolenia zmierzających do obniżenia poziomu agresji i frustracji, dyskryminacji i nietolerancji ze względu na niepełnosprawność, status ekonomiczny, wygląd zewnętrzny, poglądy oraz stan zdrowia, wzmocnienia motywacji oraz nauki praktycznego stosowania technik mediacyjnych „Można inaczej….”.

3. Odbyły się zajęcia uczniów z terapeutą – nauka rozwiązywania konfliktów oraz eliminacji przejawów agresji, nietolerancji i dyskryminacji z wykorzystaniem technik mediacji.

4. Pedagog szkolny przeprowadził warsztaty w zakresie nauki rozwiązywania konfliktów oraz eliminacji przejawów nietolerancji i dyskryminacji z wykorzystaniem technik mediacji.

5. Przeprowadzono konkursu plastycznego dla ucz. kl. I-IV „Stop przemocy”.

6. Konkurs dla ucz. kl. V-VII literacki lub na prezentację multimedialną „Stop przemocy i dyskryminacji – słownej, fizycznej, cyberprzemocy.

7. Spotkanie rodziców z terapeutą „Reaguję i pomagam mojemu dziecku w trudnych sytuacjach, jak sobie radzić z agresją dzieci” – praca z wykorzystaniem metody mediacji i negocjacji oraz prezentacji przygotowanej przez terapeutę.

8. Wydanie poradnika dla uczniów i rodziców „Pedagog radzi – jestem tolerancyjny i bezpieczny”.

9. Wyznaczenie stref bezpieczeństwa w budynku szkoły - „Dbamy o bezpieczeństwo swoje i innych” - bezpieczne otwieranie drzwi, wyznaczenie kierunku przemieszczania się po korytarzach i schodach szkolnych.

10. Zorganizowanie kącika ciszy – stworzenie miejsca w którym uczniowie mogą wyciszyć się, zrelaksować,  porozmawiać, nawiązywać i podtrzymywać kontakty interpersonalne.

11. Organizacja kącika gier integrujących – gry  korytarzowe integrujące ucz., z różnych klas, rozwijających umiejętności psychospołeczne: komunikacyjne, więzi interpersonalne między ucz. oraz wdrażające do wspólnego spędzania czasu.

12. Próbny alarm ewakuacyjny  z udziałem Straży Pożarnej.

Zadanie2 - Ratujemy i uczymy ratować

W ramach realizacji powyższego działania zrealizowano:

1. Spotkania z ratownikiem medycznym oraz pielęgniarką szkolną i pracownikami szkoły przeszkolonymi w zakresie udzielania pierwszej pomocy (ćw. praktyczne, zasady udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej).

2. „Nie jestem sam - wiem gdzie szukać pomocy” - zajęcia z wychowawcą, nr alarmowe (kolejność przekazywania informacji dyspozytorowi i postępowanie wg wskazówek).

3. „Ratujemy i uczymy się ratować” – konkurs plastyczny.

 

Zadanie 3 - Żyj bezpiecznie i zdrowo

W ramach realizacji działania zrealizowano:

1. Promomocję zdrowego odżywiania, zdrowego stylu życia, w tym aktywnego spędzania czasu wolnego (nauczyciele wychowania fizycznego, wychowawcy). Przygotowywanie zdrowego drugiego śniadania.

2. „Gruby czy chudy nie znaczy inny” tolerancja wobec osób z zaburzeniami trawienia- apel klasy I-III, pogadanki klasy IV – V .

3. Kształtowanie umiejętności asertywnego zachowania się, „mówienia nie", gdy ktoś namawia do zapalenia papierosa, zażycia nieznanych substancji lub alkoholu.

4. Profilaktyka dotycząca Profilaktyki Używania Środków  Psychoaktywnych prowadzonych przez pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gryficach.

 

Zadanie 4. - Bezpieczni w ruchu drogowym

W ramach realizacji powyższego działania zrealizowano:

1. Spotkanie z przedstawicielem Straży Miejskiej w Trzebiatowie kl. I-III, „Bezpieczny i widoczny na drodze”, pogadanka na temat zasad uczestnictwa w ruchu drogowym dziecka do lat 10.

 2. Zaproszenie rodziców dzieci na spotkanie z przedstawicielem Policji, zasady uczestnictwa w ruchu drogowym dziecka, zwłaszcza w wieku przedszkolnym.

3. Konkurs plastyczny „Jestem bezpieczny i widoczny na drodze”  dla uczniów kl. I-III.

4. Wyjazd uczniów klas II, IIIa, IIIb, IV na przedstawienie „Karolcia” (bezpieczeństwo w ruchu drogowym, przejście przez jezdnię, numery alarmowe).

 

 Podsumowanie projektu  – pod hasłem „Bezpieczni plus”

1. Spotkanie z przedstawicielem Straży Pożarnej pod hasłem „Twoja wiedza i czujka czadu w domu, tlenek węgla nic złego nie zrobi nikomu!”- klasy I – VII.

2. Apel na temat bezpiecznego korzystania z Internetu i zjawiska cyberprzemocy – kl. IV-VIII, w kl. I-III pogadanki przeprowadzone  przez wychowawców i nauczyciela zajęć komputerowych.

3. Profilaktyczne przedstawienia teatralne:

- „Kiedy mówić NIE – umiem odmawiać dla swojego zdrowia i bezpieczeństwa” - dla ucz. kl. I-IV.

- „Przeciwdziałanie mowie nienawiści w sieci, poprzez edukację o prawach człowieka” – dla ucz. V-VII.

4. Biała sobota” – spotkania indywidualne, porady, konsultacje indywidualne rodziców i zainteresowanych mieszkańców z psychologiem, terapeutą oraz policjantem-pedagogiem.

 

Uroczysty apel z udziałem zaproszonych gości: Powiatowej Komedny Policji w Gryficach, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, rodziców, przedstawicieli organu prowadzącego Wójta Gminy p. Stanisława Gnosowskiego, podsumowanie konkursów, wręczenie nagród.

W wyniku realizacji programu Bezpieczna+ rodzice, uczniowie i pracownicy szkoły posiadają większą wiedze i umiejętności praktyczne w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa. Aktywnie uczestniczyli w podejmowanych działaniach, wykazywali zainteresowanie organizowanymi spotkaniami, konkursami, wystawkami prac wykonywanych w ramach konkursów. Widoczne wsparcie rodziców, środowiska lokalnego i uzyskiwane pozytywne opinie o podejmowanych działaniach i ich efektach. 

W ramach realizacji programu w dalszym ciągu będą przeprowadzane różnego typu działania profilaktyczno-prospołeczne. Podsumowując działania w zakresie podniesienia bezpieczeństwa uczniów przedstawiciel Policji przypomniał podstawowe zadady bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych, a Wójt Gminy p. S.Gnosowski przekazal zakupione opaski i znaki odblaskowe dla wszystkich uczniów naszej Gminy.

Koordynator programu

Joanna Zarzycka