Już niedługo światłowód w Brojeckich placówkach oświatowych.

W wielu placówkach na terenie kraju wdrażany jest rządowy program Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej poprzez przyłączenie do szerokopasmowego Internetu. W placówkach na terenie naszej gminy planowany termin uruchomienia szybkiego Internetu w Szkole Podstawowej w Brojcach oraz w Filii w Dargosławiu, w ramach sieci OSE to lipiec 2018 roku. Jego instalacja pozwoli na zmianę w sposobie kształcenia uczniów.  Umożliwi także dostęp do zasobów edukacyjnych dostępnych w Internecie, przyczyni się do rozwoju nowych form kształcenia oraz zdobywania przez uczniów kompetencji i umiejętności cyfrowych. Stanie się także szansą na wyrównywanie szans edukacyjnych, szczególnie uczniów którzy, mieszkają na terenach wiejskich. Korzyści dla szkół to:

- dostęp do szybkiego Internetu,

- możliwość korzystania z cyfrowych narzędzi i zasobów edukacyjnych,

- bezpieczeństwo sieciowe użytkowników OSE,

- podstawowy pakiet urządzeń infrastruktury szkolnej (CPE, WiFi, Switch),

Korzyści dla samorządów to:

- szerszy dostęp do zasobów Internetu,

- lepsza komunikacja ze światem zewnętrznym (z poziomu rodziców, podmiotów gminnych współpracujących ze szkołą),

- w perspektywie – lepiej wykszatłceni, bardziej świadomi świata, jego zasobów i zagrożeń mieszkańcy,

- oszczędności – Internet i usługi bezpieczeństwa szkół opłacone z budżetu państwa.

Dzięki uruchomieniu szybkiego Internetu Szkoła Podstawowa w Brojcach, a od września 2018 roku także Szkoła Podstawowa w Dargosławiu będzie mogła przystąpić do kolejnego projektu MEN pt. „Aktywna tablica”. W ramach tego programu szkoły podstawowe zostaną wyposażone w tablice interaktywne, projektory, głośniki oraz interaktywne monitory dotykowe.

W niedalekiej przyszłości w szkołach będzie możliwe w każdej sali lekcyjnej zainstalowanie tablicy interaktywnej wraz z komputerem z dostępem do Internetu.

Planujemy także uruchomienie oczekiwanego przez rodziców elektronicznego dziennika lekcyjnego, co poprawi komunikację pomiędzy rodzicami i uczniami. Mamy nadzieje iż rodzice którzy na bieżąco będą mieli dostęp do informacji o postępach w kształceniu swojego dziecka będą mogli bardziej angażować się w życie placówki, będą mogli mocniej wspierać szkołę w jej obowiązkach edukacyjnych i wychowawczych.

Perzanowski Leszek