MANTEUFFLOWIE KIEŁPIŃSCY RYCERZE ROZBÓJNICY

5 Brojecka Drużyna Harcerska Żółto – Zieloni pod opieką druhny Joanny Zarzyckiej i druhny Doroty Kossowskiej, biorąca udział w Turnieju Gromad i Drużyn Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP o tytuł „Złotego Słoneczka” i „Złotej Lilijki” zainicjowała powstanie ulotki informacyjnej o charakterze historycznym, nawiązującej do wydarzeń i postaci historycznych żyjących na ziemiach gminy Brojce w okresie średniowiecza. Tematem opracowania został Ród von Manteuffel w Kiełpinie i jego historia na przełomie XIV-XV wieku. Dzięki udostępnieniu niezbędnych tekstów źródłowych przez Stowarzyszenie Historyczne „Pamięć i Tożsamość” w Brojcach, a tym samym  współpracy  z p. Jackiem Kuczkowskim i p. Michałem Zinowikiem udało się stworzyć coś, co może wzbogacić wiedzę i pogłębić świadomość historyczną regionu wśród mieszkańców naszej Gminy.

Powstanie ulotki odbywało się etapami. Pracę nad jej zredagowaniem harcerze rozpoczęli od zapoznania się z źródłami historycznymi oraz zgromadzenia niezbędnych materiałów, które następnie prezentowali na zbiórkach, wspólnie także czytali legendy o rodzie von Manteuffel. Kolejnym etapem było wybranie materiałów do ulotki, przygotowanie jej projektu, opracowanie tekstu i formy graficznej oraz wykonanie przez druhnę Natalię Mielcarek rysunku zamku, który zamieszczono na pierwszej stronie. Ulotka prezentuje legendy związane z zamkiem w Kiełpinie, ryciny oraz mapy.

Wydrukowaną we współpracy z p. Leszkiem Perzanowskim i  p. Łukaszem Goszczyńskim ulotkę przekazano Przewodniczącej Rady Gminy Brojce p. Agnieszce Fudale, Wójtowi Gminy Brojce p. Stanisławowi Gnosowskiemu,  Stowarzyszeniu Historycznemu „Pamięć i Tożsamość”, Parafii Rzymskokatolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brojcach na ręce ks. Proboszcza Mirosława Czerwińskiego, Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Brojcach, Dyrektorowi Gimnazjum w Brojcach, do Biblioteki Szkolnej, Biblioteki Gminnej, Gminnego Zespołu Administracyjno-Ekonomicznego, pracownikom i uczniom szkół oraz mieszkańcom gminy.

Składamy podziękowania tym wszystkim, którzy wspierali 5 Brojecką Drużynę Harcerską Żółto – Zieloni  w realizacji powyższego zadania oraz za okazaną życzliwość i pomoc. Mamy nadzieję, że  skrawek  historii naszej Gminy prezentowany w ulotce spotka się z zainteresowaniem i  życzliwym odbiorem czytelników, a wśród harcerzy rozbudzi chęć poznawania historii własnego regionu i Ojczyzny.

Z harcerskim pozdrowieniem CZUWAJ!!!

dh. Dorota Kossowska

dh. Joanna Zarzycka