Łączność harcerska

Dzięki łączności między harcerzami jest możliwa komunikacja. Odbywa się ona na liczne sposoby - alfabet Morse'a; znaki patrolowe; szyfry. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, by informacja została przekazana bezbłędnie. Ćwicząc tą umiejętność stajemy się bardziej zorganizowani, mamy między sobą lepszy kontakt. Na dzisiejszej zbiórce harcerze z 5 BDH „Żółto – Zieloni”, tj. 7 kwietnia 2018r. poznali tajniki szyfrowania wiadomości. Każdy harcerz powinien znać szyfry, aby móc rozszyfrować TAJNE informacje przeznaczone tylko dla harcerskich oczu ! Dzięki temu w przyszłości będą mogli przekazywać sobie wiadomości mając pewność, że oprócz nich nikt ich nie odczyta. Szyfrowanie wiadomości pozwala nam ukryć jej treść (na jakiś czas) przed osobami postronnymi. Może to być forma zabawy jak i poważna sprawa.

Dodatkowo zapoznali się z sygnalizacją. Sygnalizacja to nadawanie pewnej wiadomości, sygnału w określony sposób. Są różne rodzaje sygnalizacji, jak np. sygnalizacja świetlna, dźwiękowa, dymna...                                                                                                              Ponadto uczyliśmy się nowej piosenki "Zapach róży" i wspólnie pląsaliśmy. Na zdjęciach widać jak dobrze bawili się na dzisiejszej zbiórce.

dh Joanna Zarzycka - dh Klaudia Kopeć