„Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach”

Wojewódzki Program Profilaktyki Używania Substancji Psychoaktywnych
w tym nowych narkotyków
 „Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach”

Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach to nazwa Wojewódzkiego Programu Profilaktyki Używania Substancji Psychoaktywnych w tym nowych narkotyków, adresowanego do uczniów klas VII Szkoły Podstawowej.

Powstał on w następstwie niepokojącej sytuacji epidemiologicznej zgłaszanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Szczecinie, dotyczącej zatruć nowymi narkotykami, zwłaszcza u młodych osób.   Jego adresatami są uczniowie uczęszczający do klas VII Szkoły Podstawowej w województwie zachodniopomorskim. W tym roku szkolnym do programem objęci zostali również uczniowie naszej szkoły.

Program edukacyjny "Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach" nie jest "programem o substancjach psychoaktywnych", lecz programem, który ma zapobiegać ich używaniu. Tym samym jego ideą jest wskazanie uczniom drogi rozwoju bez nałogów i ryzyka utraty zdrowia lub życia. Jego celem jest nie tylko zapobieganie używania substancji psychoaktywnych, lecz także przeciwdziałanie innym zrachowaniom problemowym, które mogą występować u młodych osób. W ten sposób treści programowe wpisują się w integralne podejście do profilaktyki.

Program edukacyjny realizowany był przez wychowawcę klasy VII w ramach panu wychowawcy klasowego we ścisłej współpracy z Państwową  Inspekcja Sanitarną skąd otrzymaliśmy wytyczne do realizacji programu poprzez stosowne szkolenie, oraz Powiatową Komenda Policji w Gryficach. Dodatkowo w ramach programu przeprowadzone było spotkanie edukacyjne  uczniów z  Policją. Nad całością programu czuwała wychowawczyni klasy VII Katarzyna Wiśniewska.

Katarzyna Wiśniewska