Szkoła Podstawowa w Brojcach

Szkoła Podstawowa w Brojcach

72-304 Brojce ul. Długa 19

 

tel. 91 386 11 16

 

email: sp.brojce@brojce.net.pl

 

ePUAP: /SPBrojce/SkrytkaESP

 

https://www.facebook.com/SU-Brojce-106630704405580

 

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1092799
  • Do końca roku: 225 dni
  • Do wakacji: 32 dni

Wyjazd edukacyjny do IKEA Industry w Resku z zajęć z zawodoznawstwa realizowanych w ramach projektu "Wznosimy na wyżyny - Brojce!".

W dniu 26 kwietnia2018 roku  uczniowie klasy VIb z Brojc i klasy VII z Dargosławia mieli okazję zwiedzić największą w Europie fabrykę, w której wytwarzane są płyty klejone
 z drewna litego. Płyta ta służy do produkcji mebli IKEA z drewna litego iglastego. Ogrom zakładu robi wrażenie – prawie 30 000 m2 pod dachem zapiera dech w piersiach. Uczestnicy wyjazdu po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć tak wielkie przedsiębiorstwo. Przedsiębiorstwo nowoczesne i wręcz doskonale zorganizowane. Począwszy od wejścia wszystko i wszyscy są objęci ciągłym nadzorem. Uczestnicy przy wejściu otrzymują magnetyczne karty wejściowe oraz kamizelki z napisem VISITOR.  Tutaj nikt się nie zgubi, każdy jest widoczny z daleka. Te kroki podyktowane są bezpieczeństwem osób przebywających na terenie fabryki. Przed wejściem na halę produkcyjną otrzymujemy ochraniacze słuchu, hałas na „produkcji” przekracza limit bezpiecznej obowiązującej w Polsce normy tj.85 decybeli. Pierwsze zdziwienie wywołuje ogrom hal produkcyjnych i zapach lasu tzn. zapach sosny. Kolejne zaskoczenie to wielka ilość maszyn, automatów, transporterów i innych urządzeń wspomagających, bądź zastępujących pracę człowieka.  Nasze spotkanie z fabryką w zasadzie rozpoczynamy od prezentacji zakładu prowadzonej osobiście przez kierownika produkcji. W ciągu kilkunastu minut otrzymujemy wiele cennych informacji dotyczących funkcjonowania zakładu. W IKEA Resko zatrudnionych jest ok. 850 osób, miesięcznie produkują oni ok 2,5 mln elementów meblowych, do produkcji wykorzystuje około 140000 metrów sześciennych drewna sosnowego rocznie. Codziennie 16 tirów wywozi materiał do produkcji i 13 tirów wywozi półprodukty oraz biopaliwa do innych fabryk IKEI w Polsce.  W trosce o naturalne środowisko w fabryce są wybierane takie rozwiązania, które przyczyniają się do odbudowy otaczającego nas świata. Drewno używane do produkcji w całości pochodzi ze źródeł certyfikowanych FSC. Proces produkcyjny jest przygotowany tak, by przetworzenie surowca w produkt zachodziło przy minimalnych stratach materiałowych. Priorytetem IKEI jest pozytywnie wpływać na ludzi i naszą planetę, pozyskując surowce i materiały w zrównoważony sposób oraz wykorzystując nowoczesne metody produkcji i technologii. Dlatego regularnie monitorowany  jest wpływ zakładu  na środowisko,  stale ulepszane są  maszyny i urządzenia. W drugiej części wyjazdu - „informacyjnej” mieliśmy okazję posłuchać o wartościach jakie są obowiązujące w fabryce. Te wartości kształtują kulturę IKEI. Pani Małgorzata Czura, organizatorka naszego wyjazdu w sposób bardzo przystępny te wartości nam przedstawiła.  Należą do nich:

  1. Poczucie wspólnoty.
  2. Troska o ludzi i planetę.
  3. Świadomość kosztów.
  4. Prostota.
  5. Poszukiwanie ulepszeń i nowych rozwiązań.
  6. Nieszablonowe myślenie.
  7. Dawanie i branie odpowiedzialności.
  8. Przywództwo poprzez przykład.

Słuchając prezentacji dochodzimy do wniosku, iż te wartości są ważne w naszym życiu codziennym – czy ich przestrzegamy, czy potrafimy z nich korzystać? Wyjazd niewątpliwie zrobił duże wrażenie na uczestnikach, szczególnie automatyzacja produkcji – to zmusza do myślenia o przyszłości w troszeczkę szerszej perspektywie. Świat staje się coraz to bardziej zautomatyzowany, a do obsługi nowoczesnych maszyn i urządzeń potrzebni będą wykształceni specjaliści. W przypadku IKEA Resko zatrudnienie  znajdą pracownicy produkcyjni a także mechanicy, elektromechanicy i automatycy.

Leszek Kurdybacha