Szkoła Podstawowa w Brojcach

Szkoła Podstawowa w Brojcach

72-304 Brojce ul. Długa 19

 

tel. 91 386 11 16

 

email: sp.brojce@brojce.net.pl

 

ePUAP: /SPBrojce/SkrytkaESP

 

https://www.facebook.com/SU-Brojce-106630704405580

 

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1093118
  • Do końca roku: 225 dni
  • Do wakacji: 32 dni

Wycieczka do Gdańska w ramach projektu „Wznosimy na wyżyny – Brojce!”

W dniach 11-13.05.2018 roku  uczniowie Szkoły Podstawowej w Brojcach, Filii w Dargosławiu oraz Gimnazjum w Brojcach uczestniczyli w wycieczce do Gdańska.  Wycieczka miała charakter edukacyjny, a jej celem było odwiedzenie miejsc, które uczniowie znają ze szkolnych podręczników lub środków masowego przekazu. Pierwszego dnia, wjeżdżając do Trójmiasta  odwiedzili Gdynię, aby tam udać się do Centrum Nauki Eksperyment, w którym w bardzo efektowny sposób połączono naukę z zabawą. To fizyka, chemia, biologia, geografia, matematyka podana w atrakcyjnej formie, ku ogromnej radości odwiedzających je młodych odkrywców. Następnie zwiedzili ORP „Błyskawicę” – okręt muzeum. Spacerując Skwerem Kościuszki podziwiali zacumowany tam żaglowiec  „Dar Pomorza”, jeden z najbardziej okazałych żaglowców na świecie oraz inne statki i jachty. Po posiłku uczniowie przejechali do Gdańska, gdzie zostali zakwaterowani.

Drugiego dnia pierwszym, ważnym punktem programu było Westerplatte. Tam uczniowie podziwiali 23–metrowy monumentalny pomnik obrońców wybrzeża. To była niezapomniana lekcja historii II wojny światowej. Następnie udali się do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. To  muzeum mieszczące się w zabytkowych spichlerzach, o ciekawej architekturze i interesującej ekspozycji, pozwalającej poznać historię transportu morskiego. Częścią muzeum  jest „Sołdek” pierwszy statek zbudowany całkowicie w Polsce po II wojnie światowej, cumujący przy nabrzeżu wyspy Ołowianka. Nasi uczniowie mogli zwiedzić zarówno kajuty załogi, kuchnię, jak również część techniczną - zabytkową kotłownię, silnik, napęd statku. W programie zwiedzania nie mogło także zabraknąć kolejnej filii Muzeum Morskiego - Żurawia, dźwigu portowego i jednej z bram wodnych Gdańska. Jest to największy i najstarszy z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy, istniejący już 1363 r. Po obiedzie wraz z przewodnikiem spacerowali posiadającą niepowtarzalny klimat i charakter ulicę Mariacką. Wysłuchali opowiadanych przez przewodnika wiele ciekawych  historii związanych ze Starym Miastem. Niesamowite wrażenie zrobiła na naszych turystach bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – dzieło architektury gotyckiej, największa świątynia wybudowana z cegły na świecie, licząca 105,5 m. długości, zwana często „Koroną Gdańska”. Po pełnym dniu wrażeń, chwili odpoczynku  w punkcie noclegowym zakończyli dzień wieczornym spacerem po starówce.

W dniu wyjazdu program zwiedzania także był interesujący. Po spotkaniu z przewodnikiem uczniowie przeszli  do Stoczni Gdańskiej, znajdującej się bardzo blisko noclegów.   Zwiedzanie zaczęło od  Pomnika Poległych Stoczniowców 1970 oraz  historycznej Bramy nr 2. Przewodnik zaprezentował historyczny wstęp, opowiedział o nieistniejących już budynkach przy bramie, gdzie strajkujący robotnicy spali na słynnych styropianach. W budynku BHP znajduje się muzeum Solidarności z wystawą opowiadającą burzliwy czas strajków i przemian społecznych. Tu z zainteresowaniem obejrzeli eksponaty dokumentujące ówczesne życie. Atrakcją, kupowaną dla rodziców, dziadków była oranżada w oryginalnej, szklanej butelce z kapslem. Następnie odwiedzili Stare Miasto, na którym obejrzeli między innymi wiele kościołów (wśród nich kościół św. Katarzyny, św. Brygidy) i wysłuchali o nich informacji zaprezentowanych przez przewodnika. Kolejną, dla wielu ogromna atrakcją było zwiedzenie ZOO, posiadającego przedstawicieli 192 gatunków zwierząt, zajmującego 125 ha powierzchni i położonego na naturalnych wzniesieniach. Na szczęście dla zmęczonych już turystów zwiedzali „Kolejką Retro” wysługując odtwarzanego opowiadania o mieszkańcach ogrodu. Serca wszystkich zdobyła kangurzyca z maleństwem, ciekawie wyglądającym na świat z torby matki.

Kolejnym punktem wyprawy był spacer po sopockim molo, które nosi imię Jana Pawła II i jest to najdłuższe molo nad Morzem Bałtyckim, ma około pół kilometra długości, przez jest jedną z największych atrakcji miasta. Po krótkim spacerze i  odpoczynku  na ławeczkach na molo uczestnicy wycieczki bardzo zmęczeni, ale mamy nadzieję, że pełni niezapomnianych wrażeń oraz wspomnień udali się w drogę powrotną.

Opiekunami na wycieczce byli p. Dorota Kossowska, p. Janina Perzanowska, p. Piotr Lenkiewicz, p. Leszek Perzanowski, p. Anna Gołach-Rucińska oraz p. Joanna Zarzycka

 

                                                                                   Leszek Perzanowski