Dzień Zdrowia

23 maja w Szkole Podstawowej w Brojcach świętowaliśmy Dzień Zdrowia w ramach ogólnopolskiej kampanii prozdrowotnej ,,Trzymaj formę” oraz w ramach programu „Komponent warzywno - owocowy” oraz „Komponent mleczny” dla klas I - V. Uczestnikami byli uczniowie grup przedszkolnych, klas I- III i klas IV-VII.

Celem uroczystości było propagowanie zdrowego stylu życia, kształtowanie podstawowych nawyków żywieniowych, integracja społeczności szkolnej, uświadomienie konieczności troski o zdrowie swoje i innych, wyrabianie potrzeby uczestnictwa w różnych formach aktywności ruchowej, utrwalanie zasad racjonalnego odżywiania.

Podczas Dnia Zdrowia podjęto następujące działania:

1. Wychowawcy we wszystkich klasach wprowadzili uczniów w tematykę: Co to jest zdrowie? Zdrowe produkty, Piramida zdrowia, Dlaczego warto uprawiać różne dyscypliny sportowe?, Informacje na temat chorób mających związek z nieprawidłowym odżywianiem.

2. Wykonanie prac plastycznych: Zdrowy uczeń, Kosz zdrowia, Owoce i warzywa (techniki dowolne). Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy.

3. Pod opieką wychowawców i rodziców uczniowie przygotowali stoiska zdrowych przekąsek i świeżo wyciskanych soków. Stoiska cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, co świadczy o wysokiej świadomości potrzeby dbania o zdrowe odżywianie

4. Słuchanie wierszy i opowiadań o tematyce zdrowotnej czytanych przez uczniów i nauczycieli w ramach kampanii czytania CPCD – Cała Polska Czyta Dzieciom. Wiersze przygotowane zostały przez p. M. Kozłowską.

5. Przygotowanie inscenizacji przygotowanej przez klasę VIa  pod opieką wychowawcy p.M. Zinowika - „Sąd nad papierosem”.

6. Prezentacja multimedialna „Dlaczego warto biegać?”, która zachęca dzieci do zdrowego i aktywnego stylu życia, przygotowana i zaprezentowana przez p. P. Lenkiewicza. Wszystkie klasy otrzymały CERTYFIKAT „Cała szkoła biega” po uczestnictwie w biegu wraz z wychowawcami.

7. Prezentacja multimedialna „Zdrowa dieta dla dziecka - zdrowe nawyki żywieniowe. Odżywiamy się zdrowo” przygotowana i zaprezentowana przez p. L. Perzanowskiego.

8. Przygotowanie gazetki "Czy wiesz co jesz?"  przez klasę VII z wychowawcą p. K. Wiśniewską, zawierającą informacje o szkodliwości konserwantów oraz środków chemicznych dodawanych do produktów spożywczych.

9. W bibliotece przygotowana została przez p. I.Prus wystawka książek kucharskich.

Wspólnie spędzony dzień był okazją do zabawy, refleksji, rozmów, które przybliżyły nam prawdę,  że zdrowie to jedna z  największych wartości w życiu człowieka.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zorganizowanie „Dnia Zdrowia”.

Koordynatorami Dnia Zdrowia był p.Piotr Lenkiewicz i p.Joanna Zarzycka.

Joanna Zarzycka