Zakończenia roku harcerskiego

W dniu 22.06.2018r. rozpoczęła się ostatnia nocowanka 5 BDH "Żółto-zieloni" z okazji zakończenia roku harcerskiego. O godzinie 18.00 zebraliśmy się w Szkole Podstawowej w Brojcach. Była to  niewątpliwie jedna z najważniejszych nocowanek w życiu naszych harcerzy-aż 14 z nich złożyło przyrzeczenie przy ognisku -  Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu…. Naszym kolegom, którzy otrzymali Krzyż Harcerski, życzymy, aby nosili go z dumą. Niech Prawo Harcerskie wyznacza im w życiu drogę do ideałów. Odbierała je pwd. Dominika Jankowska z 20 KDH "Żurawie". Po przyrzeczeniu cała drużyna wspólnie posiliła się kiełbaskami z ogniska. Wszyscy razem pląsaliśmy po skończonym posiłku korzystając z ładnej pogody. Kiedy czas zabawy się skończył, wróciliśmy do szkoły. Mieliśmy czas na integrację oraz odpoczynek po kiełbaskach. Następnie wróciliśmy na ognisko, zajadając się tym razem upieczonymi ziemniakami. Następnym punktem naszej nocowanki było świeczkowisko. Jednakże przed nim zostaliśmy poczęstowani ciastem, który przywiózł dla nas nasz harcerz Kacper, z okazji swoich zbliżających się urodzin. Zgodnie ze zwyczajem, został on podrzucony tyle razy; ile kończył lat. Po pysznym deserze udaliśmy się na salę gimnastyczną na świeczkowisko. Wszyscy razem śpiewaliśmy oraz wspominaliśmy najlepsze chwile z tego roku harcerskiego. W świetnych humorach związaliśmy krąg i szykowaliśmy się do spania.

23 czerwca w sobotę rozpoczęliśmy dzień od porannej rozgrzewki prowadzonej przez dh. Klaudię. Po rozruchu udaliśmy się na śniadanie, aby nabrać sił na grę terenową po Brojcach. Przed tym Kacper dostał prezent od naszych przybocznych w postaci słoika ze słodkościami oraz karteczkami z dobrym słowem. Celem gry było zapoznanie naszych harcerzy z Andrzejem Małkowskim - czlowiekiem, który wprowadził skauting do Polski. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o tej postaci oraz różnych zwyczajów; takich jak znaczenie węzełka na chuście. Po skończonej grze udaliśmy się do szkoły, aby odpocząć.  O godzinie 14.00 opuściliśmy mury szkoły rozchodząc się w swoje strony. Mamy nadzieję spotkać się ponownie w nowym roku harcerskim w tym samym gronie, a może nawet i większym.

dh Joanna Zarzycka - dh Natalia Mielcarek