Adopcja szkoły w Republice Środkowej Afryki

”Edukacja to najpotężniejsza broń jakiej możesz użyć aby zmienić świat”

Adopcja szkoły w Republice Środkowej Afryki

Szkolne Koło Wolontariatu oraz Szkoła Podstawowa w Brojcach, z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, postanowiły wspomóc dzieci mieszkające wiele tysięcy kilometrów od nas. 31 maja 2019 roku przystąpiliśmy do akcji Adoptuj Szkołę.

Republika Środkowej Afryki, to jeden z najbiedniejszych krajów świata. W od lat nękanej wojnami domowymi RŚA, niestabilna sytuacja polityczna, fatalny stan gospodarki i braki w infrastrukturze spowodowały, że 11% mieszkańców jest nosicielami wirusa HIV, a 45% nie potrafi czytać i pisać. Rebelie panujące w kraju w ostatnim dziesięcioleciu spowodowały śmierć kilkuset tysięcy ludzi. W tak dramatycznym otoczeniu pracuje siostra Anna Jachimek ze zgromadzenia Sióstr Pasterzanek.

W Ngaoundaye, niewielkim mieście na terytorium RŚA misjonarka walczy z analfabetyzmem prowadząc szkołę dla miejscowych dzieci. Słaby stan techniczny budynku, brak przyborów szkolnych i wyposażenia, a przede wszystkim trudności w gromadzeniu pieniędzy na bieżące wydatki, to tyko niektóre z problemów placówki. W takich warunkach Siostra zamiast planować rozwój szkoły zmuszona jest walczyć o przetrwanie.

W szkole dzieci uczą się wielu przydatnych rzeczy. Dzięki regularnym zajęciom podopieczni mają szansę nie tylko zdobyć wiedzę z zakresu rachunków, czytania i pisania, ale również poznają podstawowe zasady higieny, zdrowego trybu życia, prawidłowego odżywiania oraz kształtują pozytywne postawy społeczne. Ten ostatni element jest szczególnie ważny biorąc pod uwagę, że większość uczniów pamięta dramatyczne obrazy z niedawno zakończonej wojny.

Siostra Anna opowiadając o swojej pracy z ogromną nadzieją mówi o ludziach dobrej woli wierząc, że dzięki nim w Republice Środkowej Afryki „w końcu będzie normalnie”. Szczególnie liczy na wsparcie działania placówki edukacyjnej. W szkole potrzeba niemal wszystkiego, dlatego tak ważne jest każda pomoc.

Pomagamy i my, jako członkowie klubu adopcyjnego zobowiązaliśmy się wesprzeć, raz do roku, określoną  kwotą na edukację afrykańskich dzieci. Umowa adopcyjna obowiązuje 6 lat. Członkiem klubu adopcyjnego może zostać każdy: indywidualne osoby, firmy, grupy przyjaciół lub szkoły.

Na apelu z okazji  Dnia Dziecka w dniu 07.06.2019 roku  zaprezentowliśmy dyplom potwierdzający fakt adopcji oraz odczytaliśmy naszej społeczności pierwszy list od uczniów afrykańskiej szkoły.

Co otrzymamy?

Uśmiech dziecka, świadomość, że pomogło się komuś zmienić życie oraz coroczne relacje Siostry Anny Jachimek z wydarzeń szkolnych, na które już czekamy z niecierpliwością….

Aneta Zalewska oraz p. Justyna Janiec – Palczewska koordynator akcji „Adoptuj szkołę”