Matematyczne zmagania

ZADANIE 1

Jaka jest cyfra jedności liczby 13 13 + 7 7   ?

CIEKAWOSTKA 1

Nieskończoność i googol

W starożytnej Grecji  przyjmowano, że nieskończoność to jest coś, czemu nie można przypisać żadnej wielkości.

Pojęcie nieskończoności w matematyce ma swój symbol- rodzaj położonej ósemki ∞, zwanej lemniskatą. Został on wprowadzony w 1655 r.

Amerykański matematyk - Edward Kasner wynalazł googol, liczbę równą 10100, a więc liczbę: jedynkę ze stoma zerami.

To liczba, która  przekracza  wszelkie ilości spotykane w świecie.

Przypuśćmy, że cała Ziemia zbudowana jest z piasku, wówczas liczba wszystkich ziarenek będzie rzędu 1031  - daleko jeszcze do googola!

Zgodnie z pewną teorią astronomiczną wszechświat jest skończony i ma średnicę 1042 razy większą od średnicy jądra atomowego.

Jeśli obliczyć objętość wszechświata w milimetrach sześciennych, to wtedy  dopiero przekroczymy nieznacznie googol.

Googol nie odpowiada więc żadnej rzeczywistej ilości. Niczego aż tyle nie ma. Liczba 10100 nie przedstawia nic wyobrażalnego, przekracza ona wszystko, co można policzyć lub zmierzyć na świecie.

Napotykamy tu granicę między arytmetyką a fizyką.

Agnieszka Radoń